"Drzewo, co często skrzypi, niełatwo się łamie" (niemieckie)
Gości on-line: 25    
 
  20 października 2017 - wschód: 7:12, zachód: 17:42
  Imieniny obchodzą: Irena, Kleopatra, Jan
pokaż wszystkie

... czyli Światowe Dni Młodzieży - zalecana ewakuacja?

22.07.2016

 

"A tak, ta władza (szeroko rozumiana), dzisiaj apeluje się do ludzi, którzy żyją (bo chcą i muszą) w Oświęcimiu, żeby najlepiej w okresie ŚDM wzięli urlop, wyjechali, i zostawili swoje miasto innym"


Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) to ważny tydzień dla całej ludzkiej populacji, tej wierzącej i niewierzącej. ŚDM prawdopodobnie będą tygodniem pojednania młodych, czasem okazywania sobie tolerancji i empatii. Najbliższe 7 dni będą okresem ważnej edukacji o potencjale ludzkiego dobra mimo wszystkich okropności doczesnego świata, zaś miasto Oświęcim będzie miało w tej edukacji swój ważny i dumny udział.

Oświęcim raz na rok lub raz na kilkanaście lat ma swoje wielkie 5 minut. Tak jak w przypadku najbliższych ŚDM, czy Life Festivalu. Jeśli ktoś ma odwagę mówić o promocji miasta, o turystyce miejskiej, to przy okazji ŚDM może tych słów używać bez obawy o semantyczne nadużycia.

Bezspornie, Światowe Dni Młodzieży są dużą szansą wizerunkową dla Oświęcimia. Ten najbliższy tydzień, tu lokalnie, to ważna okoliczność dla tego żywego Oświęcimia. ŚDM na pewno będą okazją do pokazania jasnego oblicza żywego miasta, w którym na ulicach widać ludzi próbujących z tego miejsca uczynić - ?dozgonnie? - swoje miejsce na ziemi.

W najbliższym tygodniu, ten żywy i ?zwyczajny? Oświęcim, ten pracujący, robiący zakupy, poruszający się z jednej strony Soły na drugą ? i odwrotnie ? zostanie poddany próbie cierpliwości. Przy wszelkich ograniczeniach w ruchu i w funkcjonowaniu miasta, Ci, którzy wierzą w Boga będą mieć łatwiej. Wizyta Papieża z pewnością zadość uczyni wszelkim niedogodnościom. Ci którzy nie żyją mistycznymi i religijnymi przeżyciami będą musieli ? po prostu - przeczekać. Co więcej, kolejne niedogodności będą musieli znosić milcząco, żeby nie obrazić niczyich uczuć religijnych i nie narazić się na wszelaką krytykę wszystkich tych, którzy nadal (naiwnie i bezrozumnie) w mieście Oświęcimiu dostrzegają turystyczny potencjał.

Co by jednak nie napisać czy powiedzieć ? wizerunkowy zysk dla miasta jest. Na co się ten wizerunkowy zysk może przełożyć ? trudno racjonalnie przekalkulować, choć z pewnością władze będą trąbić wielki sukces. Porządek i estetyka miasta będą mocnym argumentem dla pielgrzymów poruszających się po całym Oświęcimiu, zwłaszcza tych wskazujących, że Oświęcim to coś więcej niż Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nawet malkontentom trudno będzie powiedzieć, że wielkie miejskie porządki od kilku lat były bez sensu. Dzisiaj klomby i fontanny pozwolą zaprezentować miasto i mieszkańców ze strony jego bogactwa i dynamicznego rozwoju (może dałoby się jakoś poprowadzić te tabuny pielgrzymów do Miejskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - duma wtedy mogłaby w pełni zatriumfować). Inna rzecz, że miejska zieleń za 2,5 mln złotych swoje wrażenie i tak zrobi.

ŚDM pokazują jednak ?podskórnie? bolesną stronę życia w tym mieście. Pokazują lata błędów i zaniechań w planowaniu rozwoju miasta, lub kompletny brak planowania czegokolwiek.

To czego doświadczamy w mieście od kilku dni to fakt, że ŚDM wymusiły na samorządach przygotowanie miejskiej infrastruktury pod wzmożony ruch kołowy i pieszy, a łatwo nie było i nie będzie.

Praktyka pokazała i pokazuje, że potrzebna była znów uciążliwa zmiana organizacji ruchu (czytaj ? zamknięcie wielu kluczowych ulic dla normalnego funkcjonowania miasta (choćby ul. Leszczyńskiej). Równie uciążliwymi zmianami okazało się zamknięcie kluczowych parkingów dla normalnego funkcjonowania instytucji państwowych i mieszkańców (Bulwary nad Sołą, czy parking przy ?Chemiku?).

W odpowiedzi na te odgórnie i centralnie zaordynowane ?zajęcie miasta?, urzędnicy samorządów miejskich i gminnych, włącznie z przedstawicielami władz lokalnych w swoich wypowiedziach sugerują (nie wprost) mieszkańcom, aby na okres ŚDM wyjechali z miasta na wakacje, ponieważ życie i praca w tym okresie będzie prawie niemożliwa. Brawo! Diagnoza absolutnie słuszna, ale niepełna.

To chyba dobry moment żeby zapytać, dlaczego tej wymagalnej infrastruktury w postaci nowych dróg, przepraw mostowych, parkingów nie ma? (zapytać oczywiście sytych i zadowolonych samorządowców ? wcześniejszych i ostatnich kadencji). Skoro okazało się, że Oświęcim jest tak ważnym miejscem na ziemi dla świata, dla młodzieży, dla wierzących i pielgrzymujących, to dlaczego tak skąpo kasa globalna i centralna płynie do Oświęcimia? Na te drogi, na obwodnice, na mosty, parkingi, na dodatkową komunikację?

Czy ten strumień rządowych pieniędzy, płynący do skarbonek miasta, powiatu i gminy wiejskiej jest symboliczny i za mały? Ktoś powinien zapytać, dlaczego tak skąpo miasto jest dofinansowywane na potrzeby bycia centrum edukacji o ludzkim barbarzyństwie i spotkań dla lepszej przyszłości ziemskiego globu?

Otóż niedawno podpisano kolejny już etap Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego, w którym samorząd miejski, powiatowy i gminny otrzymują dziesiątki milionów złotych właśnie na poprawienie infrastruktury miejskiej i gminnej, celem przygotowania miasta na bezkolizyjne funkcjonowanie mieszkańców wespół z turystami, pielgrzymami i wszelkimi światowymi ?zderzeniami?.

Są to dziesiątki milionów złotych ? a na przestrzeni ostatnich 20 lat setki milionów złotych. Jak się okazuje, ?cudowna? starówka miejska Oświęcimia, która bezosobowo zaprasza z billboardów na swoją futurystyczną płytę z brudnymi sześcianami, dzisiaj ma właściwie symboliczną liczbę miejsc parkingowych ? ponieważ nikt nie zaplanował więcej (poza futurystycznym parkingiem ?zalewowym? współautorstwa Janusza Chwieruta na plantach - zalewowym ponieważ Soła dość regularnie zalewa ten fragment bulwarów). Jak się okazuje, w dalszym ciągu nie ma odpowiedniej ilości dróg wylotowych i przepraw mostowych gwarantujących bezkolizyjne organizowanie takich zdarzeń jak ŚDM albo nawet Life Festival.

Na co więc te rządowe pieniądze przez dziesiątki lat idą? Na uliczki starego miasta, których kondycja nie woła jeszcze o radykalne remonty? Na fontanny, albo też na parki pamięci? Przestrzenie spotkań? Jak się okazuje, naszym mieszkańcom, jak również inżynierom od wiedzenia wszystkiego lepiej ( tym z ulicy Zaborskiej, Wyspiańskiego i Zamkowej), dopiero rzeczywistość w rodzaju ŚDM pokazuje na co należało przez lata wydawać pieniądze rządowe i podatników (pokazuje albo nie, ponieważ oni widzą to co chcą widzieć).

A tak, ta władza (szeroko rozumiana), dzisiaj apeluje do ludzi, którzy żyją (bo chcą i muszą) w Oświęcimiu, żeby najlepiej w okresie ŚDM wzięli urlop, wyjechali, i zostawili swoje miasto innym, bo ktoś przez lata myślał o publicznych pieniądzach i stołkach w kategoriach swojego podwórka, popularności własnej osoby i własnej partii.

Nie celebrując ŚDM, cieszę się, że ten tydzień znów zweryfikuje potencjał umysłów, wyobraźni i rzetelności samorządowej, całego tego towarzystwa wzajemnych świadczeń. Zwłaszcza, że jak donosi Urząd Miasta w głębokim samozadowoleniu, cała Rada Miasta, zgodnie i jednogłośnie, uchwaliła absolutorium prezydentowi. Wydaje się, że sytuacja w mieście i najbliższy tydzień, spowoduje, że racjonalni mieszkańcy tego absolutorium władzom miasta nie udzielą. Tymczasem pozostaje okresowa ewakuacja, ku chwale i przyszłości inżynierów od oświęcimskiego szczęścia..

Jacek Polak

   
Komentarze

 
 
treść komentarza

email/nick
Lista komentarzy:
Wpisał: kynio Data wpisu: 01-08-2016
Treść: Gratuluje pomysłu panu Błaszczakowi .Zrobił z nas czyli mieszkańców jakiś terrorystów czy dzikich ludzi. To mają być ŚDM a czuję się jak w obozie oddzielony klatką a policja pilnuje żebym nie przedostał się do środka . Dzisiaj jechałem do domu rowerem z rodziną a policja chciała mnie ukarać mandatem bo znalazłem się w niewłaściwym miejscu To jest po prostu okropne ubezwłasnowolnienie nas w naszym mieście .Pomysł chyba zaczerpnięty z obozu kraty i wartownicy.
Będę źle wspominał a powinno być odwrotnie.
Niedawno był też Live Festiwal który organizuje pan Maciborek i co też brak jakiejkolwiek organizacji .Kasa się tylko liczy a samochody niech sobie stoją na parkingach osiedlowych niszcząc trawniki , a zwracając uwagę na fakt policji tylko
odpowiadają że zezwolenie daje prezydent Chwierut jakby nasze osiedle było jego własnością .Niech pan Chwierut zorganizuje parking swojemu koledze jak chce robić kasę .Powoli nie da się tu żyć.

Wpisał: wojtek Data wpisu: 01-08-2016
Treść: Jasne Bronku. Wyslij w kosmos mnie i wszystkich innych, którzy pracuja i zmagaja sie z horrorem chociazby wiecznych korków, bo władze przez tyyle lat nie były w stanie doprowadzić do budowy kolejnego mostu chociażby. A przed kazdymi wyborami róznych szczebli było słychać , ze to juz tuz tuz..... Kazdy pracujacy zadusi się w tych korkach. Albo spełni marzenie Bronków- moze nie w kosmos się wyśle ale wyprowadzi. A Bronki bedą sie upajać remontami i kwiatuszkami.

Wpisał: pracownik Data wpisu: 28-07-2016
Treść: Uważam, że zarzuty autora są bez podstawne. Przecież drogi,remonty i inwestycje planowane przez kilka lat czy kilkadziesiąt lat nie są robione pod kątem śdm czy lfo tylko dla mieszkanćow żyjących tu na codzień, Uważam, że inwestycje drogowe zrobione w ostatinch latach jak i również te nie dawno zaczęte są na plus, w dodatku planowana budowa trzeciego mostu i s1 w 2018 roku i Oświęcim będzie naprawde odkorkowany. Z parkingami też nie ma tak żle, Nie przesadzajmy, Raz w życiu tydzień ŚDM można wytrzymać, duzych utrudnień (oprócz mieszkanćow brzezinka) to też zbytnio nie ma. Uważam, że nie ma co przesadzać, Oświęcim się wcale źle nie prezentuje. Mam na codzień kontakt w pracy z pielgrzymami i słysze same dobre opinie na temat Polski, Oświęcimia i ogólnie Polaków. A śdm się za niedługo skończy wysztsko wróci do normy, Myśle, że autor bardzo przesadza. Zaznacze również, że nie jestem zagorzałym katolikiem pochwalający wszystko co związane z kościołem, jak i również nie należe do żadnej partii, żeby krytykować miasto, Jestem zwykłym obywatelem i takie moje zdanie. Pozdrawiam

Wpisał: sdg Data wpisu: 28-07-2016
Treść: do KLOTKA - tak, choć ostatnie zdanie bym zmienił - gdyby tej kasy z rządu nie było wowczas może nie trzeba by się otaczać słabiznami i było by lepiej. A tak łatwo wydamy, bo mamy.

Wpisał: Klotka Data wpisu: 25-07-2016
Treść: Poświętujemy a potem i tak na starym mieście nie bardzo będzie gdzie zaparkować w powszedni dzień. Na Stolarskiej z biedą można, ale na rynku to raczej parkują właściciele tych biznesów. Próbuję parkować na Bulwarach ale też już z miejscem jest nie za bardzo. Czasem zostawiam auto przy Kauflandzie. A tak na marginesie.... to przy ul. Królowej Jadwigi miejskie grunty pan prezydent sprzedał temu od nieczynnej galerii...za jakieś 1,5- 1,6 mln złotych. Potem ten sam pan prezydent dołożył się z naszej wspólnej kasy kwotą coś koło 150 tys? Dlaczego? Bo nie dało się biznesu otworzyć bo droga nie miała lewoskrętu do tego shopu? Tak sobie myślę, że z tego miejsca trochę daleko do rynku, ale i tak byłoby lepiej tam zaparkować i przejść do skarbówki czy do urzędu albo do sądu. A tu gruntów pod takie miejsca jak na lekarstwo jest bo przecież stare miasto ma zwartą zabudowę. Ciekawe co by Chwirut i jego wspaniali koledzy z rady miasta zrobili gdyby faktycznie starówka chciała żyć np jakimś festiwalem, to gdzi by ludzie mieli spoza Oświęcima zaparkować? Tu się nic w planowaniu nie trzyma kupy. Chwerut i jego kolega były prezydent Krawczyk nigdy ie mieli żadnej spójnej wizji miasta, nie mówiąc o tym że gdyby nie pieniądze rządowe to sami żadnej kasy nie umieli większej zorganizować,tylko wydawać. W dodatku wyprzadają na rympał co popadnie bez ładu i skłądu. Ogólnie zgadzam się z tym co jest napisane ,dzwony podzwonią pośpiewają papieżowi a my se będziemy patrzyć jak jest elegansio.

Wpisał: mieszkaniec Data wpisu: 25-07-2016
Treść: Mam pytanie. A na tym naszym oświęcimskim rynku to wolno spożywać alkohol czy nie? Oczywiście nie mówię tu o ogródku piwnym. Jest miejsce wydzielone, koncesja i ogólna kultura na tip top. Podczas sobotniego koncertu piwko Tatra Pils brylowało na tych naszych muzealnych szklarniach umiejscowionych na rynku od strony starego ratusza i można było odnieść wrażenie że te Toy Toye są przeznaczone dla degustatorów chmielowego wypitku. Na pielgrzymów mi nie wyglądali. Stan "rozmodlenia i zadumy" nad puszkami wskazywał na zupełnie inne przesłanki.

Wpisał: prym Data wpisu: 25-07-2016
Treść: Szkoda, że nikt nie informuje, że ul. Leszczyńskiej jest otwarta dla rowerzystów.

Wpisał: bronek z rynku Data wpisu: 23-07-2016
Treść: Wojtek tak jest! Proponuję zmienić nazwę miasta na Bronkowo. Człowieku to nie jest mój rynek tylko Oświęcimia. W domu przy rynku nie mieszkam już od lat. Nawet musiałem wynajmować mieszkanie poza Oświęcimiem. W jednym masz rację. Takich jak ty chętnie wysłałbym w kosmos. Dlaczego? Bo nie kumasz. Masz szczęście, że nie stać mnie na spełnienie tej "grożby"

Wpisał: Sensilo Data wpisu: 23-07-2016
Treść: Znów będziemy świętować w korkach. To taka super zabawa.

Wpisał: bronek z rynku. Data wpisu: 23-07-2016
Treść: Bronek do Bronka. Polskie to jest raczej biadolenie na wszystko i ciągle.

Wpisał: grosik Data wpisu: 23-07-2016
Treść: Czy miasto i powiat ze budżetów wykładają na toy toye?

Wpisał: Darek Data wpisu: 23-07-2016
Treść: Racja że miasto zyska na wizerunku.

Wpisał: gloria gloria Data wpisu: 23-07-2016
Treść: Czytam czytam i gdzie tu jest żeby nie świętować? Świętować!!! W trakcie świętowania zrobi się nowe ustawy o szkole i o nowych podatkach! Będziemy zadowoleni!!!

Wpisał: wojtek Data wpisu: 23-07-2016
Treść: Racja. Taki Bronek ze swego rynku nic pewnie poza rynkiem nie widzi. Zwłaszcza jak jest emerytem. Co go interesuja ludzie, zmagający sie ze swoją codzinnoscią w OSW? Te koszmarne korki, utrudnienia, remonty ciągnace się miesiącami od lat ..... Ale Bronki zamknęłyby innym buzie albo wysłałyby ich w kosmos. Ośw dla Bronków?

Wpisał: @Bronek Data wpisu: 23-07-2016
Treść: Dobre sobie - świętować, ale to lubię jak ci się nie podoba to morda w kubeł i zjeżdżaj. Jakie to polskie.

Wpisał: Bronek z rynku Data wpisu: 23-07-2016
Treść: Panie Polak czy musisz człowieku wszystko obrzydzć. Co Ci każe w tych dniach wylewać tyle żółci. To co piszesz to są sprawy lokalne.Daj nam świętować. A o swoich bólach masz czas pisać cały rok. Akurat teraz sobie przypomniałeś dlaczego nienawidzisz tego miasta. CoCię tu człowieku trzyma?

Wpisał: raz Data wpisu: 23-07-2016
Treść: Kućka milczy? A zdawało się że to taki świadomy i odważny i przewidujący mąż opatrznościowy i w dodatku miał ambicje być prezydentem. Dzisiaj głosuje na swoją dietę a nie na potrzeby ludzi. Inni są tacy sami,