"Nie powinieneś oczekiwać miłości, jeśli nie kochasz" (Friedrich Schleiermacher)
Gości on-line: 15    
 
  26 marca 2017 - wschód: 6:34, zachód: 19:05
  Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa
 

KATEGORIA: "Dotknięcie Anioła" - Henryk Schönker

„Dotknięcie anioła” to historia żydowskiego chłopca ocalałego z Holokaustu. Książka pokazuje, że dla Żydów nie istniał żaden skuteczny system radzenia sobie z nazistowską opresją. Nie ratowały ani koneksje, ani pieniądze – ci, którzy ocaleli, musieli mieć przede wszystkim ogromne szczęście, choć trzeba je było wesprzeć potężną wolą przetrwania. Ponadto, świadectwo uzupełnio­ne jest opisem zdumiewającej historii: Oświęcim mógł stać się punktem masowej emigracji Żydów, a nie miejscem Zagłady. Teza ta była kwestionowana przez historyków, jednak w obecnej edycji książki zamieszczono nowo odkryte dokumenty całkowicie potwierdzające jej prawdziwość.

Henryk Schönker urodził się w 1931 r. w Krako­wie, a w roku 1937 z rodziną prze­niósł się do Oświęcimia. Po wojnie ukończył Politechni­kę Krakowską z dyplomem inżyniera mecha­nika. W roku 1955 wyjechał wraz z rodziną do Wiednia, skąd w 1961 wyemigrował do Izraela. Pracował aż do emerytury w izraelskim prze­myśle lotniczym. W 2005 ukazały się jego wspomnienia – Dotknięcie anioła (Ośrodek KARTA), za które autor otrzymał Nagrodę Historyczną „Polityki” 2006.

Fot. Dominik Smolarek[1]


[1]

Każde zdjęcie umieszczone w galerii pozostaje własnością autora i bez jego zgody nie może być kopiowane, przetwarzane, wykorzystywane, publikowane w Internecie i innych mediach.