KASZTELANIA.PL - PIERWSZY OŚWIĘCIMSKI PORTAL INTERNETOWY

FORUM DYSKUSYJNE
Teraz jest sobota, 21.10.2017, 4:17

Strefa czasowa: UTC [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Warto...
PostNapisane: czwartek, 16.09.2004, 11:39 
na swoim

kończę właśnie "wahadło foucaulta" umberto eco
jestem pod wrażeniem.
podobny styl do kultowej jego pozycji. duzo wtrąceń i retrospektywy.
generalnie wciąga i nie ogłupia.
polecam

czekam na wasze typy

PostNapisane: wtorek, 28.09.2004, 20:39 
często tu pisze

No Tomgol! Gratuluję uporu! Eco to semiotyk uwielbiający zabawę w słowo , w trudną złożoną syntaktykę.
Zdecydowanie wolę tegoż samego autora "Wyspę dnia poprzedniego". Jak większość pozycji spod pióra pana Uberto - świetny traktat filozoficzny o wolności wyboru, nietolerancji, źle pojętej tradycji, o piętnie polityki, jakim naznaczone jest życie większości ludzi. Piękny język !
Tomgol! Gratuluję wyboru i samozaparcia w czytaniu tych semiotycznych i semantycznych zawiłości. Snobizm dobrze pojęty nigdy nie jest zły..:)
Uszanowania!

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 2.10.2004, 17:45 
prawie tu mieszka

Poza znanym wszystkich choćby z tytułu "Imieniem róży" i innymi dość poważnymi pozycjami, podobają mi się "Zapiski na pudełku zapałek" ( wyszły dwie części). Celne spostrzeżenia dotyczące zwykłych spraw, bardzo istotnych, choć dla wielu ludzi bez znaczenia. Jak to ze znakami bywa - jedni widzą i rozumieją ich przekaz, inni tylko widzą, a jeszcze inni nic nie widzą.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 2.10.2004, 17:49 
prawie tu mieszka

Podobały mi się „Cząstki elementarne” Michela Houellebecq’a. Ciekawa wizja rzeczywistości i najbliższej przyszłości.

PostNapisane: sobota, 2.10.2004, 19:13 
zawodowy kasztelanin

Nie wiem czy zakładać osobny wątek ale może nie trzeba aż tak ...

Jeśli szukacie książki przy której na dobrych parę godzin zapomnicie gdzie jesteście a lubicie kryminały to polecam którąś z książek Harlana Cobena. Są niesamowite. Akcja wciąga jak diabli a jednocześnie trzeba śledzić szczegóły aby zbliżać się do rozwiązania zagadki. A kiedy dochodzicie niemal do końca książki pada tam jakieś jedno zdanie które całą interpretację wywraca do góry nogami ...

Z serii kilku książek tego autora chyba najlepsze są "Nie mów nikomu", "Bez skrupułów" i "Jedyna szansa". Z pewnością nie jest to literatura o jakichś głębokich wartościach ale polecam ją czytelnikom nie bojącym się myśleć logicznie ...

PostNapisane: sobota, 2.10.2004, 19:20 
zawodowy kasztelanin

A moja żona właśnie skończyła książkę, która na grzbiecie ma napisane: CHANG "Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin". Podobno niemożebna. Książka o Chinach jakie znamy mało a które zaskakują.

Chyba się za nią zabiorę ... tylko trochę z czasem kiepsko ...

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 3.10.2004, 20:53 
początkujący

Ja polecam książki fantasy, poza wspaniałym, ale większości znanym Tollkienem, polecam Nigdziebądz Gaimana i Tigane autorstwa Kay. Wspaniałe ksiązki

Tytuł: Kapuściński
PostNapisane: wtorek, 19.10.2004, 20:06 
prawie tu mieszka

Gorąco polecam ostatnio wydaną książkę Kapuścińskiego "Podróże z Herodotem". Są tu wspomnienia z pierwszych - po wojnie i po ukończniu studiów - jego podróży do Indii, Chin, Egiptu... Książka ta jest jednak nieco inna, niż te dotychczas napisane, ponieważ nie jest to reportaż z jednej z jego licznych podróży. Podróże te są tylko tłem do rozważań na temat świata, religii, kultur, wojen i człowieka w tym wszystkim. Do rozważań tych skłaniają Kapuścińskiego "Dzieje" Herodota (który był pierwowzorem współczesnego reportera), spisane ok. 2,5 tys. lat temu. Książka ta, towarzyszła mu w jego pierwszych podróżach. Pióro Mistrza nieodczuwalnie wręcz dla nas, wciąż przenosi nas z roku ok. 480 pne do 1960 naszej ery i z powrotem. Jedyne czym ta książka nie różni się niczym od innych jego pozycji to to, że czyta sie ją jednym tchem. Np. zaczyna się w niedzielę rano a kończy w niedzielę wieczorem. :)

PostNapisane: wtorek, 19.10.2004, 20:09 
prawie tu mieszka

pc napisał(a):
Jeśli szukacie książki przy której na dobrych parę godzin zapomnicie gdzie jesteście a lubicie kryminały to polecam którąś z książek Harlana Cobena. ...

Skończyłam Kapuścińskiego, robię totalny przeskok i właśnie mam zamiar wziąć się za "Nie mów nikomu" Cobena.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 19.10.2004, 21:32 
często tu pisze

Ja ostanio przeczytałam książkę, która na długo utkwi mi w pamięci. "Niewolnica" , bo taki tytuł jest tej książki, jest autentyczną opowieścią sudańskiej dziewczyny porwanej w wieku dwunastu lat i sprzedanej do niewoli. W październiku 2002 roku rząd brytyjski odmówił udzielenia azylu czarnoskórej 22-letniej dziewczynie imieniem Mende Nazer - młodej niewolnicy, która odzyskała wolność, uciekając z londyńskiej rezydencji sudańskiego dyplomaty. Własnie przez to powstała ta książka, napisana przez Mende wspólnie ze znanym dziennikarzem Damieniem Lewisem.
Fakt powstania książki jest tym bardziej niezwykły, że Mende pochodzi z kultury o tradycji mówionej, a nie pisanej. Wszystko opiera się jedynie na wspomnieniach i umiejęstności opowiadania. Polecam tę książkę.

PostNapisane: wtorek, 19.10.2004, 22:03 
zawodowy kasztelanin

Margola napisał(a):
właśnie mam zamiar wziąć się za "Nie mów nikomu" Cobena.

Daj znać jak skończysz - jestem ciekaw wrażeń "po" ...

PostNapisane: czwartek, 21.10.2004, 9:34 
rezydent

Polecam każdemu książkę popełnioną przez Jarosława Haszka (tego od Szwejka). Autor w kapitalny sposób opisuje rzeczywistość słynnej Praskiej Bohemy ;-). W odniesieniu do jednego Pana, który pisywał na forum Kasztelanii, polecam szczególnie uwadze koleżanek i kolegów rozdział pt.: "Jarosław Haszek - bajwiększy czeski pisarz", z małą zmianą, czytajcie ten rozdział w świetle "X.X. największy Polski (Światowy) dziennikarz". Mówię wam ubaw po pachy, z różnicą taką że Haszek pisał z poczuciem humoru...

PostNapisane: czwartek, 21.10.2004, 10:05 
prawie tu mieszka

pc napisał(a):
Margola napisał(a):
właśnie mam zamiar wziąć się za "Nie mów nikomu" Cobena.

Daj znać jak skończysz - jestem ciekaw wrażeń "po" ...

Jak by to powiedział Wielki Brat, jestem pod wrażeniem. Takie książki powinno się zaczynać czytać w niedziele rano i kończyć wieczorem. Ja niestety zaczęłam wczoraj po południu i ostatnia strona przypadła na 4-tą nad ranem dziś. Jestem więc nie wyspana ale usatysfakcjonowana. To chyba dobrze świadczy o autorze. Teraz trochę przerwy w czytaniu bo rodzina mnie zwolni za niedopełnianie obowiązków :wink: a w kolejce czeka nowe wydanie Wiśniewskiego- "Los powtórzony", zobaczymy czy dorównuje "S@motności w sieci". Narazie również wszystkim gorąco polecam Cobena.

Do Andrzeja. Rozumiem, że temat Twojego postu " Historia Partii....", to tytuł tej książki Haszka ?

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21.10.2004, 11:54 
rezydent

Tak Margolko, to tytuł. Na książkę polowałem trochę czasu i kupiłem ze dwa lata temu w krakowskim Empiku, z tego co wiem jest tam do dzisiaj ;-) polecam serdecznie, zwłaszcza jeśli czasem chcesz oderwać się od rzeczywistości i lubisz taki humor, jaki prezentuje Haszek.
Natomiast z innej beczki - właśnie co skończyłem "Rok 1984" i nie mogę się nadziwić jak Orwell przewidział rozwój totalitarnego, monopartyjnego ustroju. Właściwie trudno jest cokolwiek napisać na temat tej książki, jest jednocześnie bardzo interesująca, przerażająca, niepokojąca, zachwycająca...Obowiązkowa lektura dla wszystkich radykałów i piewców jedynie słusznych idei z SLD, SAmoobrony, LPR, PSL i reszty.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2.11.2004, 10:08 
obserwator

witajcie,

ja też kilka pozycji książkowych od siebie dorzucę.

1. "Achaja". na razie przeczytałem tylko pierwszy tom, ale już wiem, że całość dorównuje takim pozycjom, jak te spod pióra andrzeja sapkowskiego. uprzedzam jednak, że może Was razić przemoc z tej książki. zwłaszcza to, co można przeczytać o obozie niewolników.

2. "Sztukmistrz z Lublina". jedna z książek z kolekcji wyborczej, które miałem czas przeczytać. świetna. taki innowymiarowy matriks. główny bohater targany wewnętrznymi konfliktami, nie mogący podjąć decyzji mającej zaważyć na dalszym życiu. do tego wątek religijny, i to zakończenie... a wszystko to w tak cienkiej (fizycznie oczywiśćie :) książce.

3. "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy". nie nie, to nie romans :). książka świetna, tak bardzo nasiąknięta osobistymi przeżyciami autora, jak wszystkie jego książki. czytałem bodaj cztery powieści Piaseckiego. wszystkie naprawdę ekstra. polecam jednak zacząć od Niedźwiedzicy - jeśli się spodoba to wtedy na ulice Mińska :).

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC [ DST ]