"Mądrość jest źrenicą życia" (łacińskie)
Gości on-line: 23    
 
  20 września 2017 - wschód: 6:25, zachód: 18:46
  Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy


wszystkie aktualności

Festiwal Młodego Aktora w kęckim Domu kultury

 
 
 
 

Warning: imagecreatefromjpeg(/pictures/aktualnosci/140407050550rsz_galafinalowa_wreczanie.j): failed to open stream: No such file or directory in /aktualnosci_k.php on line 151

Warning: imagesx() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /aktualnosci_k.php on line 153

Warning: imagesy() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /aktualnosci_k.php on line 155
[07.04.2014] 3 kwietnia w Domu Kultury w Kętach odbyła się gala finałowa III Festiwalu Młodego Aktora pod patronatem Starosty Powiatu Oświęcimskiego i Burmistrza Gminy Kęty oraz honorowym patronatem Teatru Groteska w Krakowie.

24 laureatów Festiwalu zostało wybranych przez komisję artystyczną z grona 78 uczestników, którzy 20 i 21 marca prezentowali się na scenie Domu Kultury w eliminacjach konkursowych XX Regionalnego Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni "Lokomotywa pełna bajek" oraz V Regionalnego Turnieju Teatralnego "Wywiedzione ze słowa". Do konkursu zgłosili się uczestnicy z ponad 30 placówek kulturalnych i oświatowych z: Bęczarki, Bielan, Bielska-Białej, Bulowic, Choczni, Czańca, Głogoczowa, Kęt, Koczanowa, Myślenic, Nowego Brzeska, Nowej Wsi, Ostrowa, Oświęcimia, Polanki, Porąbki, Proszowic, Rajska, Targanic, Wadowic, Wiśniowej, Woźnik i Żywca.

Uczestników obu turniejów oceniała komisja artystyczna w składzie: Ewa Polak-Walesiak – aktorka Teatru Kwadryga w Bielsku-Białej, Małgorzata Hachlowska – aktorka Teatru Groteska w Krakowie i Radosław Sadowski – aktor Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.
Decyzją Jury Grand Prix tegorocznego Festiwalu powędrowało do Zosi Olender – uczennicy kl. IV Szkoły Podstawowej w Ostrowie, która zaprezentowała utwór Stefanii Grodzińskiej pt. „Fotografuję się” (instruktor: Jerzy Korfel).

Pozostali laureaci III Festiwalu Młodego Aktora uplasowali się na następujących miejscach:
- w Regionalnym Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni „Lokomotywa pełna bajek” w kat. klas I – III:
I m-ce Jakub Rzońca z kl. I SP w Wiśniowej za prezentację utworu Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Stokrotka” (instruktor: Marzena Tomera)
II m-ce ex aequo Oliwia Baran z kl. II SP w Czańcu za prezentację utworu Siergieja Michałkowa pt. „Nie płacz koziołku” (instruktor: Dorota Marczak)
II m-ce ex aequo Konrad Paw z kl. I SP w Czańcu za prezentację utworu Wandy Chotomskiej „Różowy balonik” instruktor: Aleksandra Stępień
III m-ce ex aequo Oliwia Naglik z kl. II, Dom Kultury w Kętach za prezentację utworu Jana Brzechwy pt. „Żuraw i czapla” (instruktor: Maria Karaim)
III m-ce ex aequo Maciej Mrowiec z kl. III SP nr 1 w Kętach za prezentację utworu Juliana Tuwima pt. „Okulary” (instruktor: Dorota Baścik-Kołek)

Wyróżnienia:
- Zuzanna Jastrzębska z kl. I, Dom Kultury w Kętach – za prezentację utworu Juliana Tuwima „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” (instruktor: Maria Karaim)
- Berenika Kowalska z kl. III SP nr 3 w Myślenicach (WDK Głogoczów) za prezentację utworu Juliana Tuwima „W aeroplanie” (instruktor: Izabela Płoszczyca)
- Elżbieta Walczak z kl. II SP w Targanicach za prezentację utworu Jana Brzechwy „Żuraw i czapla” (instruktor: Irena Krężel)

- w Regionalnym Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni „Lokomotywa pełna bajek” w kat. klas IV – VI:
I m-ce Kinga Kizner z kl. V, Młodzieżowe Centrum Aktywności Twórczej w Czańcu – za prezentację utworu Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” (instruktor: Beata Pielesz-Gurdek, Aleksandra Stępień)
II m-ce ex aequo Arkadiusz Tomera z kl. VI SP w Wiśniowej – za prezentację utworu Marii Kownackiej pt. „Wicuś Trzepałkiewicz występuje w teatrze” (instruktor: Marzena Tomera)
II m-ce ex aequo Kacper Paw z kl. V, Młodzieżowe Centrum Aktywności Twórczej w Czańcu –
za prezentację utworu Sarah Prineas pt. „Czarodziej” (instruktor: Beata Pielesz-Gurdek, Aleksandra Stępień)
III m-ce ex aequo Marcelina Kura z kl.VI SP w Kościelcu (CKiW Proszowice) za prezentację utworu Juliana Tuwima „Ptasie radio” (instruktor: Anita Paluch)
III m-ce ex aequo Jessica Urbaniak z kl. IV SP w Wiśniowej za prezentację utworu Hanny Łochockiej „Telegram” (instruktor: Marzena Tomera)

Wyróżnienia:
- Filip Romik z kl. VI, Młodzieżowe Centrum Aktywności Twórczej w Czańcu – za prezentację utworu Pawła Beręsewicza „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” (instruktor: Danuta Palarczyk-Dusza)
- Patryk Syga z kl. V SP w Czańcu za prezentację utworu Artura Oppmana „Złota kaczka” (instruktor: Bożena Błasiak)
- Kinga Duda z kl. IV SP w Wiśniowej za prezentację utworu Marii Ewy Letki „To ja, żaba” (instruktor: Marzena Tomera)

w Regionalnym Turnieju Teatralnym „Wywiedzione ze słowa”:

I m-ce Wiktoria Czeladka z Teatru „Sokół” Wadowickiego Centrum Kultury – za prezentację utworu Tadeusza Różewicza „Kartoteka” (instruktor: Michał Brańka)
II m-ce ex aequo Olga Tęcza z Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Oświęcimiu - za prezentację utworu Bolesława Leśmiana „Kopciuszek” (instruktor: Anna Chodacka)
II m-ce ex aequo Bartłomiej Michałek z Oświęcimskiego Centrum Kultury – za prezentację utworu Witolda Gombrowicza „Iwona księżniczka Burgunda” (instruktor: Agata Nasiłowska)
III m-ce ex aequo Joanna Chodacka z kl. II gimnazjum ZS nr 1 w Oświęcimiu – za prezentację utworu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Hamlet” (instruktor: Anna Chodacka)
III m-ce ex aequo Klara Habowska z Gimnazjum nr 4 w Bielsku-Białej – za prezentację utworu Józefa Tischnera pt. „Historia Filozofii po góralsku” (instruktor: Renata Słonowska)

Wyróżnienia:
- Agata Broda z Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Oświęcimiu za prezentację utworu Bolesława Leśmiana „Lalka” (instruktor: Anna Chodacka)
- Milena Stasiak z Gimnazjum w Wiśniowej za prezentację utworu Michała Daniela Mordarskiego „Żmija” (instruktor: Marzena Tomera)



Ponadto przyznano „Maski” Teatru Groteska w Krakowie:

Złota Maska dla Kingi Kizner z kl. V SP w Czańcu za prawdę, osobowość i dojrzałość sceniczną oraz pełną formę teatralną

Srebrna Maska dla Pani Marzeny Tomery - instruktora z Zespołu Placówek Oświatowych w Wiśniowej za aktywność oraz szerzenie wśród podopiecznych miłości do teatru i słowa poetyckiego

Brązowa Maska dla Pani Anny Chodackiej – instruktora z Zespołu Szkół nr 1 w Oświęcimiu za poszukiwanie ciekawych propozycji inscenizacyjnych i krzewienie wśród młodzieży miłości do teatru i żywego słowa

Nagrodę Specjalną Dyrektora Domu Kultury w Kętach otrzymała Oliwia Naglik.

Podczas uroczystej gali finałowej dyplomy i nagrody wręczali laureatom przedstawiciele patronów festiwalu: pan Jerzy Chrząszcz – Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, pani Ewelina Jura-Bączek – Sekretarz Gminy Kęty, pan Jacek Stankiewicz – przedstawiciel Teatru Groteska w Krakowie i pan Krzysztof Balawender – Dyrektor Domu Kultury w Kętach.

Ponadto, zgodnie z tradycją Festiwalu, z fragmentów nagrodzonych etiud powstało wspólne przedstawienie, tworzące jednolitą całość, w którym podziwiać można było ciekawe i niezwykle różnorodne kreacje aktorskie laureatów. Bajki, baśnie i legendy w wykonaniu dzieci przeplatały się z wierszami i tekstami współczesnych pisarzy, po które sięgała młodzież.
 
 
   
Komentarze

 
 
treść komentarza

email/nick
Lista komentarzy: